۵ روش برای تشخیص جعلی بودن فالووِرهای اینفلوئنسرها

۵ روش برای تشخیص جعلی بودن فالووِرهای اینفلوئنسرها

این یک واقعیت تاسف برانگیز است که در هر حوزه و هر زمینه ای که تصورش را بکنید همیشه افرادی وجود دارند که به دنبال سوء استفاده از سیستم هستند. حتی برخی از آنها کار را به جایی می رسانند که به خودشان می قبولانند که کاری که انجام می دهند از زیرکی آنهاست و هیچ عیب و ایرادی هم ندارد. به هر حال، در دنیای اینفلوئنسر مارکتینگ، فالووِر یا دنبال کننده جعلی و تعامل جعلی مسأله و مشکلی است که برندها نباید به خاطر آن هزینه پرداخت کنند.

 

فالووِر و تعامل جعلی چیست؟

 

فالووِرها یا دنبال کنندگان جعلی دقیقاً همان چیزی هستند که از نامشان بر می آید. این دنبال کنندگان، حساب های کاربری جعلی و دروغینی هستند که با هدف دنبال کردن یک حساب کاربری دیگر ایجاد شده اند. دیده شده است که برخی از برندها و اینفلوئنسرها این حساب های کاربری جعلی را در مقادیر ۱۰۰۰ تایی و حتی ۱۰۰۰۰ تایی خریداری می کنند. هر از چندگاهی، اینستاگرام و سایر پلتفرم های شبکه اجتماعی این حساب های جعلی را شناسایی و حذف می کنند. با این حال، شناسایی آنها روز به روز سخت تر می شود، چرا که شرکت ها و گروه هایی که کارشان فروش این دنبال کنندگان جعلی است تلاش می کنند تا این حساب ها را در فواصل معین به روز کنند تا بیشتر همانند حساب های معمولی و واقعی به نظر برسند.

تعامل یا engagement غیرواقعی یک مشکل بزرگتر و حادتر است. شرکتها و گروه هایی ظهور کرده اند که «تعامل» می فروشند. یکی از این موارد که سیستم را به بازی گرفته است، گروه هایی موسوم به engagement pod است. این گروه ها متشکل از اینفلوئنسرها و کاربرانی هستند که با محتوای یکدیگر تعامل می کنند. از این طریق، الگوریتم های شبکه اجتماعی تصور می کنند که واقعاً تعاملی در کار است و رتبه یا rank آنها در فید پلتفرم را بالا می برند. حل کردن این مشکل کار دشواری است، چرا که برخی از افرادی که به این روش متوسل می شوند کار خود را با این بهانه که در آغاز کارند و می خواهند در معرض دید کاربران بیشتری قرار بگیرند توجیه می کنند. در عین حال، اگر یک برند انتخاب خود را بر اساس این آمار غیرواقعی انجام بدهد، تعاملی که دریافت می کند از جانب افرادی است که عمدتاً هرگز به مشتری آن برند تبدیل نخواهند شد.

روش های آسان و نه چندان آسانی برای تشخیص جعلی بودن دنبال کنندگان اینفلوئنسرها وجود دارد. توجه کنید که پیش از تماس با هر اینفلوئنسری باید اطمینان پیدا کنید که دنبال کنندگان و تعامل با محتوای او واقعی است. در این راستا روش های زیر برای شما کارگشا خواهند بود.

 

۵ روش تشخیص جعلی و غیرواقعی بودن دنبال کنندگان اینفلوئنسرها

 

  1. میزان تعامل (آسان)

نرخ یا میزان تعامل (Engagement Rate) از تقسیم میانگین تعاملات هر پست اینفلوئنسر بر تعداد دنبال کنندگان وی به دست می آید.

به عنوان مثال، پست ۱ + پست ۲ + پست ۳ تقسیم بر ۳ = میانگین تعاملات؛

میانگین تعاملات تقسیم بر تعداد دنبال کنندگان = نرخ تعامل

اگر میزان تعامل یک اینفلوئنسر با مخاطبانش خیلی کم باشد، به احتمال زیاد دنبال کنندگان غیرواقعی دارد یا در خوش بینانه ترین حالت، مخاطبان وی افرادی هستند که به محتوای او اهمیتی نمی دهند. در این حالت هم سرمایه گذاری روی چنین اینفلوئنسری منطقی نخواهد بود.

 

  1. نوع تعامل (دشوار)

برای درک نوع تعامل لازم است که نوع افرادی که با محتوای اینفلوئنسر تعامل دارند را شناسایی کنید. این برای شناسایی تعاملات جعلی از اهمیت بالایی برخوردار است. چنانچه حجم قابل توجهی از تعاملاتی که با محتوای اینفلوئنسر انجام می شود از سوی افرادی باشد که در جامعه آماری دنبال کنندگان وی قرار ندارند، به احتمال زیاد تعاملات مورد اشاره از طریق یک اپ یا سیستم مشارکتی پولی انجام می شود. احتمال تبدیل کاربرانی که چنین تعاملاتی را با محتوای اینفلوئنسر انجام می دهند به مشتریان برند بسیار بعید است، بنابراین چه دلیلی دارد که برای آن هزینه کنید؟

 

  1. موقعیت جغرافیایی فالووِرها (دشوار)

آگاهی از موقعیت جغرافیایی فالووِرها نه تنها برای شناسایی فالووِرهای جعلی، بلکه برای درک اینکه چه میزانی از آن افراد می توانند مشتری برند یا محصول شما به حساب بیایند نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال، چنانچه اینفلوئنسر مورد نظر شما نویسنده ای است که در مورد تخفیف های شهر شیراز مطلب می نویسد و حجم قابل توجهی از دنبال کنندگان وی ساکن تهران هستند، در این صورت می توانید فرض را بر این بگیرید که بیشتر آن مخاطبان خریداری شده و غیرواقعی هستند. نکته ای که می تواند به شما اعلام خطر کند این است که دنبال کنندگان اینفلوئنسر با در نظر گرفتن موضوع و موقعیت وی در مکان غیرمنتظره ای حضور دارند. البته این در مورد اینفلوئنسرهایی که در مورد مسافرت یا موضوعات عمومی مطلب می نویسند مصداق ندارد.

چیزی که برای شما به عنوان یک برند اهمیت دارد این است که مکان مورد نظر خود برای هدفگیری مشتریان بالقوه را مشخص کنید. آیا محصول تان را برای شهرهای خاصی ارسال می کنید؟ یا اینکه فقط به شهر محل اقامت خود سرویس می دهید؟ اگر چنین شرایطی دارید و دنبال کنندگان یک اینفلوئنسر در خارج از محدوده های مورد نظر شما قرار داشته باشند، فارغ از اینکه واقعی یا جعلی باشند نباید روی اینفلوئنسر مورد نظر سرمایه گذاری کنید.

اما چطور می توانید متوجه موقعیت جغرافیایی دنبال کنندگان یک اینفلوئنسر بشوید؟ به این منظور، می توانید با اینفلوئنسر مورد نظر تماس بگیرید و از وی بخواهید که از صفحه analytics یا اطلاعات تحلیلی مخاطبان خود برای شما یک اسکرین شات ارسال کند، یا اینکه دست به دامان پلتفرم های اینفلوئنسر مارکتینگ شوید و از اطلاعات تحلیلی آنها استفاده کنید.

 

  1. رشد تعداد دنبال کنندگان (آسان)

اینفلونسرهایی که تعداد دنبال کنندگان آنها رشد طبیعی دارد، معمولاً رشد پایدار و منسجمی را تجربه می کنند. اما در مورد اینفلوئنسرهایی که نسبت به خریداری فالووِر اقدام می کنند، این رشد از یک روز به روز دیگر یا از یک هفته تا هفته بعد ناگهان یک افزایش ناگهانی و غیرمعمول پیدا می کند. خوشبختانه، ابزارهای رایگانی مانند سوشال بلِید وجود دارند که به کمک آنها می توانید رشد تعداد فالووِرهای همه حساب های کاربری اینستاگرام و توییتر را بررسی کنید.

 

  1. کامنت ها

توجه به کامنت های موجود در زیر محتوای تولیدی اینفلوئنسرها یکی از روشهای خوب برای درک کیفیت تعامل آنها محسوب می شود. تنها نکته منفی این روش این است که برای کسب نتایج دقیق باید خودتان دست به کار شوید و کامنت ها یا نظرات را بررسی کنید!

با توجه به وجود بات ها و تعاملات جعلی که از طریق آنها و ابزارهای خودکار امکانپذیر است، امروزه بسیاری از کامنت ها توسط همین سیستم ها تولید شده که معمولاً از عبارات بسیار کلی و عام استفاده می کنند. در این دسته از کامنت ها فقط از ایموجی یا برخی عبارات کلی، مانند «جالب بود»، «عالیه» و «زیباست» استفاده می شود که برای درج در زیر هر محتوایی قابل استفاده هستند.

از طرف دیگر، فالووِرهای واقعی و وفادار برای درج نظر خود درباره محتوایی که اینفلوئنسر تولید کرده وقت گذاشته و افکار خود را با بقیه در میان می گذارند. این دسته از فالووِرها افرادی هستند که می توانند به مشتری تبدیل شوند و ارزش سرمایه گذاری را دارند.

تکنولوژی با رشد خود به طور همزمان امکان تقلب در اینفلوئسنر مارکتینگ را هم بوجود آورده است، اما در عین حال، توانایی ما برای شناسایی این دسته از اقدامات نیز افزایش یافته است. با توجه به نکات بالا می توانید اینفلوئنسری را انتخاب کنید که فالووِرهای واقعی و علاقمند دارد و از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ، دستی به سر و روی کسب و کار خود بکشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود راه ثبت کنید